کرایولیپولیز

کرایولیپولیز روشی است که در آن گرفتن حرارت از بافت چربی موضعی(یا به بیانی دیگر با سرد کردن) در مدت‌زمان مشخص و به میزان مناسب منجر به کاهش ضخامت چربی در آن ناحیه گردد.


روز اول انجام:

بررسی ‏های بافت‌شناسی به صورت پی‌در‌پی نشان داده شد که تا روز بعد از آزمایش، سلول‏های چربی، ظاهری طبیعی داشتند.

دوروز بعد:
دو روز بعد از مواجهه با سرما، التهابی در بافت چربی دیده شد که همراه با مجموعه‏ای از ارتشاح سلول‏های نوتروفیل و تک هسته‏ای بود.
روز هفتم:
در روز هفتم آزمایش تغییراتی در سطح پوست مشهود نبود، اما در مقایسه با روز دوم پانیکولیت لوبولی به طور واضحتر و شدیدتر مشهود بود.
هفته دوم تا چهارم:
در روز چهاردهم تا سی‏ام، التهاب به صورت آشکار در بافت چربی زیرپوستی ادامه داشت. سایز متوسط سلول‏های چربی رو به کاهش بود و سلول‏های چربی در اندازه‌های متعدد و متنوع دیده می‌شد. سلول‏های تک هسته‏ای، بافت چربی را بلعیده بودند که خود نشانه‌ای از روند فاگوسیتوز می‌باشد، و به فراوانی دیده می‌شدند .
به دنبال یک جلسه استفاده از سرما، التهاب و از بین رفتن بافت چربی تا 4 هفته به حداکثر می‌رســــد و تا حــدود ماه ســـوم فروکـش می‌نماید که این خود نشان‌دهنده‌ی یک جریان آرام و کند حذف سلول‏های چربی است که با فرآیند فاگوسیتوز اتفاق می‌افتد.

مکانیسم دقیق کرایولیپولیز کاملاً شناخته شده نیست اما ممکن است مرگ آدیپوسیت‌ها ناشی از استرس اکسیداتیو باشد که یا ناشی از هیپوترمی و یا ناشی از پرفوزیون مجدد است. بنظر می‌رسید پدیده ی کریستالیزه شدن چربی‏های سیتوپلاسمی موجود در آدیپوسیت ها است که این پدیده در درجه حرارتهای بالاتر از درجه حرارت یخ زدن آب بافتی اتفاق می‌افتد. در حقیقت در درجه حرارت10+ درجه سانتیگراد، چربی جامد(solidified) می‏گردد و در میکروسکوپ نوری پلاریزه کریستالهای سوزنی شکل دیده می‌شود. تری گلیسریدها نیز در درجه حرارت10- درجه کریستالیزه می‏شوند نتایج این بررسی ها حاکی از آن است که کریستالیزه شدن چربی ممکن است مسوول آسیب انتخابی به بافت چربی باشد

مراحل انجام ،عوارض و نتایج کرایولیپولیز

حین درمان چه اتفاقی می افتد؟ در ابتدا موضع تحت درمان را انتخاب کنید. سپس اپراتور پروب دستگاه را روی موضع قرار می دهد. پس از آن موضع بین دو صفحه خنک کننده دستگاه کشیده می شود. احساسی که در بیمار پدیدار می شود فشار و مکش کافی است تا موضع به موثرترین شکل ممکن خنک شود. مدت زمان کار با دستگاه یک ساعت و یا کمی بیشتر و متناسب با نیاز شما تعیین می شود.

در همان قسمت بدن، دو تا سه ماه بعد از اولین جلسه از دستگاه استفاده کنید تا ضخامت لایه چربی اضافی کاهش یابد. دو جلسه درمان می¬تواند تأثیر کرایولیپولیز را افزایش دهد اما درمانهای مکرر در زمانهای تصادفی توصیه نمی¬شود.

حسی که موقع درمان در انسان ایجاد می شود چگونه است؟

در دقایق اول کار با دستگاه شما فشار و سرمای شدیدی را حس می کنید. این حس به مرور زمان کمرنگ تر می شود. بسیاری از مردم حین درمان به مطالعه می پردازند، با لپ تاپ کار می کنند و یا حتی چرت می زنند! دوره درمان چه مدت به طول می انجامد؟ معمولا درمان بین 1 الی 3 ساعت به طول می انجامد.

نتایج درمان چیست؟ نتایج درمان CoolSculptingدر کاهش قابل توجه چربی های موضعی قابل مشاهده است. پس از اتمام اولین جلسه درمان برای حصول نتایج بهتر می توانید تعداد جلسات را افزایش دهید. معمولا افراد با یک جلسه نتیجه مطلوب را مشاهده می کنند. چه موقع نتایج درمان قابل مشاهده است؟

شما می توانید بعد از گذشت 3 هفته از درمان به سرعت تغییرات را مشاهده کنید و بعد از دو ماه نتایج شگفت آوری را شاهد هستید. اما بدن شما کماکان پروسه دفع چربی را تا 4 الی 6 ماه بعد از درمان ادامه می دهد.

آیا نیاز به مواد مکمل و رژیم غذایی سخت و برنامه ورزشی است؟ نیازی به هیچ گونه قرص و یا مواد مکملی نیست. همچنین احتیاجی به رژیم و نرمش ندارید. بسیاری افراد بعد از درمان انگیزه بیشتری برای مراقبت از خود پیدا می کنند.

 عوارض کرایولیپولیز: آیاکرایولیپولیز روشی مطمئن است؟ آیا دردناک است؟ آیا عوارض جانبی وجود دارد؟ CoolSculpting یا کرایولیپولیز دارای تاییدیه FDAبرای پهلوها و شکم است و  ایمنی و موثر بودن بودن روش درمان نیز به اثبات رسیده است. بعد از جلسه درمان احتیاجی به استراحت نیست اما گاهی بیماران تجربه درد و ناراحتی موقتی را حس می کنند. عوارض جانبی شامل قرمزی، کبودی، ورم، حساسیت به لمس، گرفتگی عضلات، خارش، سوزش و بی حسی است. بی حسی ممکن است تا چند هفته بعد از درمان نیز ادامه داشته باشد.

هزینه درمان چقدر است؟ چند جلسه درمان احتیاج است؟

هزینه درمان متناسب با موضع، تعداد جلسات مورد نیاز و هدف نهایی شما متغیر است. غالبا پس از یک بار درمان کاهش مقدار قابل توجهی از چربی را شاهد هستید اما اگر مایل باشید تا چربی بیشتری را کاهش دهید می توانید به جلسات اضافه کنید.

آیا نتایج دائمی هستند؟ وقتی شما دوره درمان کرایولیپولیز را طی می کنید چربی های موضع شما حذف می شوند. مادامی که شما وزن خود را توسط رژیم نرمال و نرمش حفظ می کنید نتایج پایدارند. در خانم ها نسبت کاهش چربی بسیار بیشتر و بهتر از اقایون می باشد * کاهش سانت دور شکم در خانم ها بسته به سن و نوع چربی از 4 سانت در ماه اول تا 12 سانت متغیر است * کاهش سانت پهلوها در خانمها از 4 تا 8 سانت در ماه  اول و در آقایان از 2 تا 5 سانت متغیراست

آیا من گزینه مناسبی برای درمان  کرایولیپولیز هستم؟ بهترین افراد برای این روش درمانی، افراد با چاقی های موضعی هستند. . این نوع از درمان اصولاً برای یک قسمت خاص نظیر چربی کمر، شکم و پشت و سایر سلولیتهای محلی می¬باشد و نمی¬تواند مرض چاقی را درمان کند.این روش بر خلاف لیپوساکشن در بیمارهای قلبی عروقی و کبدی و.کلیوی... نیز قابل انجام است

 

بسیاری از مراجعین کلینیک  در وبسایت بارها و بارها این سوال را می پرسند که ایا کرایولیپولیز بر روی کبد  آثار منفی می گذاردو ابا چربی خون را افزایش می دهد یکی از خوانندکان وبسایت هم سوال جالبی کرد:

درروش کرایولیپولیز مقدار زیاد چربی که توسط ماکروفاژ ها دفع میشود بر روی کبد و طحال آثار منفی نمی گذارد؟ چگونه وقتی بدن بخواهد مقدار زیادی چربی را از طریق  کبد دفع کند فرد کبد چرب نمیگیرد ؟ در پاسخ باید گفت خیر بر کبد و طحال آثار منفی ندارد در این روش ساختمان چریی هم تخریب می شود و در حقیقت جربی دفع نمیشود زنجیره چریی هم تخریب شده و از بدن دفع می گردد در ضمن طبق تحقیقی که درمجله Lasers in Surgery and Medicine در Volume 41, Issue 10, pages 785–790, December 2009روی 40 نفر از افراد در آمریکا سال 2009 روی چربی پهلوی افراد با دستگاه کرایولیپولیز صورت گرفته نشان داده شد ,  آزمایش  چربی خون(کلسترول -LDL-VLDL-HDL)وJتستهای کبدی(SGOT-SGPT; (ALT; alkaline phosphatase; total bilirubin; and albumin این افراد قبل وطی روزهای اول و بعد از گذشت 1 و 4 و 8 و 12 هفته بعد از انجام کرایولیپولیزانجام شد و هیچ تفاوت معنی داری در سطح لیپیدهای خون و فاکتورهای کبدی قبل و بعد انجام این روش مشاهده نشد.