میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ

سوزن پوست یا میکرونیدلینگ به یک روش درمان گفته می شود که القا کلاژن CIT و القای کلوژن پوستی PCI در آن برای جوان سازی پوست به وسیله ی دستگاه مخصوص که شامل سوزن های ریز و زیاد است مورد استفاده قرار می گیرد . سوزن های دستگاه برای سوراخ کردن پوست و ایجاد یک آسیب قابل کنترل می باشد . سوراخ های دستگاه بسیار ریز و در حد میکروسکوپیک بر روی صورت شما زخم ایجاد می کنند که هدف از ایجاد هر سوراخ تولید کلاژن و الاستین است . در نتیجه از طریق فرآیند نورگ زدایی یا Neocollagenesis به بهبود بافت پوست و استحکام آن کمک می کند همچنین باعث کاهش جای زخم , اندازه منافذ و علائم کششی در صورت می گردد .

در این مسیر اولین فردی که توانست بنیان گذار این روش باشد مایکل پیستور نام داشت او که یک دکتر فرانسوی بود با توسعه مزوتراپی در سال 1952 توانست به نتایج قابل توجه ای برسد . در سال 1990 میلادی جراح پلاستیک مونترال آندره کمیرند از وسیله ی مخصوص تاتو که شبیه به یک سلاح می باشد بدون استفاده از جوهر آن برای درمان زخم استفاده کرد . جراح پلاستیک اهل آفریقای جنوبی دس فرناندز که بنیان گذار Environ که یک مرکز مراقب پوستی است توانست سوزن پوست یا همان میکرونیدلینگ را به وسیله ی یک غلطک که برای استفاده و درمان چین و چروک اطراف دهان است معرفی کرده و در انجمن بین الملی جراحی پلاستیک و زیبایی ISAPS در سال 1996 به تایید برساند .

امروزه شاهد رشد بسیاری در بازار و مارکتینگ ها از این دستگاه هستیم که در هرکدام قطر و طول سوزن ها متفاوت می باشد . به طور کلی محدوده ی مجاز سوزن ها بین 0.5 تا 3 میلی متر می باشد . همچنین دو سری دستگاه میکرونیدلینگ وجود دارد . یک دسته به صورت باتری ای بوده و دسته ی دیگر شامل یک هسته ی داخلی می باشد که برق آن را تامین می کند . هر دستگاه شامل مزایای منحر به فرد خود می باشد که با توجه به نیاز شخصی اپراتور انتخاب می گردد . دستگاه های کنونی از مدل های مکانیکی گرفته تا مدل های دستی با طول سوزن های کوتاه تر به گونه ای طراحی شده است که به راحتی در خانه ها هم مورد استفاده قرار گیرد . همچنین مدل هایی وجود دارد که طول سوزن در آنها بیشتر بوده و تنها برای پوست های حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد .

PCI امروزه یک روش ساده و سریع در کنار امنیت بالا برای رفع چین و چروک ها می باشد . از آنجا که اپیدرم دست نخورده باقی می ماند این روش می تواند با اطمینان زیاد و به صورت مکرر بارها صورت پذیرد حتی در مناطقی که لیزر درمانی و لایه برداری پوستی پاسخ گو نمی باشد . روش درمان PCI در فرآیند میکرونیدلینگ امروزه به درمان گسترده ای تبدیل شده است که برای بهبود و افزایش کیفیت پوست مورد استفاده قرار می گیرد و حتی در بهبود زخم ها و جلوگیری از پیدایش آنها نیز بسیار موثر می باشد .

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ

عمل سوزن پوست می تواند در یک محیط کاملا ساده نیز انجام شود و به آموزش گسترده و یا تجهیزات پر هزینه نیز نیاز ندارد . سیستم های تک استفاده به راحتی و با قیمت های بسیار کم در دسترس می باشند . به طبع دستگاه های چند منظوره دارای قیمت بالاتری می باشند . این فرآیند بیشتر برای نواحی استفاده می گردد که استفاده از لیزر در آنها غیر ممکن یا بسیار سخت می باشد و می توان از اطراف چشم ها , دهن , دست و قفسه سینه به عنوان موارد استفاده نام برد .

میکرونیدلینگ یک روش مطمئن و عاری از هرگونه ماده شیمیایی است که باعث تولید کلاژن جدید می گردد . با استفاده از این روش و صرف هزینه های کمتر می توان به نتایج مطلوبی رسید که هیچ گونه مشکلی با پوست ایجاد نکرده و می توان به عنوان یک روش کاملا اصولی به آن نگاه کرد .

ترمیم و شادابی پوست با میکرونیدلینگ

دیده شده که در میان انسان ها، برخی افراد دارای عارضه هایی در پوست صورت هستند که برخی از ان ها ارثی و برخی در اثر سانحه هایی ایجاد می شوند و در نتیجه درمان آن ها، یک دغدغه ذهنی برای فرد خواهد شد. با پیشرفت علم پزشکی، روش های متعددی برای این منظور ابداع گشته است که یکی از این روش ها، میکرونیدلینگ است که قبلا تنها انجام ان در مطب پزشک امکان پذیر بود ولی اخیرا دستگاه هایی ساخته شده است که امکان میکرونیدلینگ خانگی را فراهم می سازد.

مکانیسم عمل میکرونیدلینگ

اساس کار این روش، بر تولید دو ماده به نام کلاژن و الاستین است که دو پروتئین اصلی برای ترمیم و سادابی پوست به حساب می آیند. در این روش ابتدا با دستگاه سوراخ های ریز در پوست صورت ایجاد می شود که با چشم غیر مسلح قابل رویت نیستند. در این زمان، پوست به این سوراخ های ایجاد شده واکنش نشان می دهد و با تولید کلاژن و الاستین، باعث ترمیم قسمت جراحت دیده و در نتیجه شادابی پوست می گردد.

این روش کمی درد دارد لذا از کرم بی حس کننده در محل مورد نظر استفاده می شود. لازم است بدانید که پس از انجام عمل میکرونیدلینگ، کمی پوست ملتهب و قرمز رنگ می شود ولی پس از چند ساعت این علائم رفع می گردند. ابزاری که در این دستگاه استفاده می شود یا درمارولر است یا درماپن که درمارولر، فرم قدیمی ان است ولی اخیرا فرم میکرونیدلینگ مکانیزه که از درماپن استفاده می کند به بازار اماده که بهتر از درمارولر است و عمق نفوذ آن را می توان تعیین نمود.

میکرونیدلینگ خانگی

همان گونه که گفته شد، تکنیک میکرونیدلینگ، قبلا در مطب پزشک قابل انجام بود ولی الان دستگاه هایی ساخته شده است که به افراد این امکان را می دهد که با کمترین هزینه، خود بتوانند این عمل را در منزل خود انجام دهند. میکرولیندینگ های خانگی، در اندازه های کوچکی ساخته می شوند تا هم فرد قادر به کنترل آن ها روی صورت خود باشد و هم قابلیت هم و نقل داشته باشند و در نتیجه در هر مکانی امکان استفاده از ان ها فراهم باشد. میکرونیدلینگ های خانگی در برندهای مختلف در بازار وجود دارد که هر یک از ان ها دستورالعمل خاص خود را دارند لذا قبل از استفاده باید حتما آموزش های مربوط به آن برند را مطالعه نمایید و بعد استفاده نمایید چون بازه زمانی استفاده از میکرونیدلینگ، در برندهای مختلف خانگی متفاوت است.